sobota, 29 października 2011

Hyundai i40: koreańska limuzyna dla Europejczyków

Hyundai i40: koreańska limuzyna dla Europejczyków
W przypadku i40 Hyundai zastosował odmienną strategię niż zwykle – pierwszeństwo debiutu otrzymało kombi. Elegancka limuzyna musiała poczekać na premierę nieco dłużej. Oto nasze pierwsze wrażenia z Frankfurtu


Debiut wersji kombi wywołał duże poruszenie w środowisku dziennikarzy, a także u konkurencji. Mało który Hyundai zrobił tak dobre pierwsze wrażenie, jak i40 cw. Poprzednicy byli krytykowani za słabo wykończone wnętrze, archaiczny napęd czy bez- płciowy design.
Teraz jest odwrotnie. Nowe modele Hyundaia są od razu rozpoznawalne jako auta tej marki. Język stylistyczny fluidic sculpture znajduje zastosowanie
w całej gamie, a jednocześnie nie powoduje zbytniej unifikacji modeli. Gdyby się uprzeć i przyjrzeć bliżej detalom, można by zauważyć, że niektóre kształty i rozwiązania zapożyczono z innych marek.

Na przykład reflektory z paskiem świateł do jazdy dziennej przypominają te z Audi, trapezoidalny grill zdobi także m.in. przód VW Scirocco, a podobne zegary z okrągłymi wyświetlaczami znamy z Toyoty. Jednak nawet gdyby przykryć znaczek z przestylizowaną literą H, trudno byłoby pomylić i40 z autem innej firmy.
Rozpoznawalność poprzez design to ważne osiągnięcie marki, która chce być traktowana poważnie w Europie. Nowa limuzyna powinna podtrzymać dobrą passę Hyundaia, chociaż Koreańczykom nie spieszyło się z wprowadzeniem jej na scenę. To pozwoliło podgrzać atmosferę wokół wersji kombi, zanim sedan zachwycił publiczność.
Zapowiadane auto okazało się tak naprawdę 4-drzwiowym coupé. Designerom, z Thomasem Bürklem na czele, udało się stworzyć płynną sylwetkę nadwozia, w którym kryje się funkcjonalne i przestronne wnętrze. Jak przyznaje szef projektu, celem było odejście od klasycznego, 3-bryłowego kształtu sedana i nadanie autu sportowego charakteru, który odnajdujemy także w i40 cw.
W rezultacie limuzyna Hyundaia może mieć na celowniku nie tylko królującego w klasie VW Passata, lecz także jego prestiżową odmianę CC. Już podczas pierwszych oględzin na stoisku Hyundaia przekonaliśmy się, że i40 ma nad CC tę przewagę, że jest znacznie przestronniejsze, a ponadto (mimo opadającej linii dachu) wsiadanie nie jest utrudnione. Komfort to także efekt 2,77-metrowego rozstawu osi (o 6 cm większy niż w Passacie) i bardzo wygodnej kanapy oraz foteli.
Miejsca na nogi jest tyle, co w limuzynie z segmentu wyższego. W tej kategorii i40 może się śmiało równać ze Skodą Superb. Luksus dopełnia wyposażenie. Na liście opcji znajdziemy: asystenta parkowania, system utrzymujący auto na pasie ruchu, kamerę cofania, podgrzewaną kierownicę, wentylowane fotele, a także system zapobiegający parowaniu szyb.
Mniej prestiżowo prezentuje się paleta silników, gdyż brakuje w niej mocnych jednostek wysokoprężnych. Hyundai przewiduje, że w Europie udział diesli wyniesie 65 proc. Mocniejsza odmiana 1,7-litrowego CRDi (136 KM) będzie prawdopodobnie stanowić większość z nich. Do codziennego przemieszczania się powinno to wystarczyć, jednak kierowcy szukający lepszych osiągów pewnie pójdą do konkurencji. Wśród benzyniaków znajdziemy dwie jednostki (1,6 i 2,0 l) z bezpośrednim wtryskiem, ale bez doładowania. Mogą one stanowić ciekawą alternatywę dla downsizingowego trendu.
Podsumowanie - Ostatnie 2 lata były dla Hyundaia rekordowe – odświeżono niemal całą ofertę. Samochody kluczowe z punktu widzenia europejskiego klienta, czyli i40 oraz mniejsze i30, dopiero będą debiutować, ale powinny sprzedawać się lepiej od swoich poprzedników. Ciekawy design, przestronność, dobre wyposażenie oraz pięcioletnia gwarancja na pewno przekonają zarządców flot do zakupu i40 i już na wiosnę pierwsi szczęśliwcy będą mogli się cieszyć nową „służbówką”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz